Účetnictví a daně
Stanu se expertem na řeč čísel a na účetní a daňové předpisy
Během studia tohoto programu se naučíte zhodnotit chod a stav podniku v řeči čísel a tuto řeč transformovat tak, aby vám porozuměli i ostatní.
Program Účetnictví a daně se nezabývá pouze oblastmi účetnictví a daní, ale zasazuje je do legislativního rámce soukromého a veřejného práva.
Program je vhodný pro všechny studenty, kteří rádi přemýšlejí a chtějí se naučit, jak pracovat s finančními toky firmy tak, aby prosperovala.
Co konkrétního získáte studiem programu Účetnictví a daně?
Studium Vás povede nejen k prohloubení schopnosti kritického myšlení, ale i k získání teoretických znalostí i cenných praktických zkušeností.
Mezi ty zásadní patří:
- znalost soukromého a veřejného práva
- zkušenosti s prací v účetním programu
- praxe s vedením účetnictví
- perfektní orientace ve mzdové problematice
- schopnost zpracovat daňová přiznání
- znalosti a kompetence potřebné pro řízení cash-flow
V čem je program Účetnictví a daně výjimečný?
Z hlediska Vašeho budoucího uplatnění, dalšího profesního růstu a atraktivity pro zaměstnavatele je významné i to, že program Účetnictví a daně získal certifikace mezinárodně uznávaných institucí ACCA a ICAEW, což je zárukou a ukazatelem kvality studijního programu i v mezinárodním srovnání.
Jak a kde se uplatníte po absolvování tohoto programu?
Naši absolventi nacházejí uplatnění především na pozicích:
- účetních
- asistentů daňových poradců a auditorů
- ve finančních odděleních korporací
- daňových poradců, resp. auditorů při splnění předepsaných podmínek
- ve státní správě
- majitelů vlastních firem
Absolventi programu Účetnictví a daně, kteří rozšíří své znalosti a zkušenosti v další praxi, jsou úspěšní i při skládání zkoušek daňového poradce. Jsme hrdí na to, že mnoho úspěšných a známých daňových poradců studovalo právě na naší fakultě.
Absolventi, kteří navazují studiem magisterského studijního programu Účetnictví a finanční řízení podniku, se velmi často úspěšně realizují v oblasti auditingu. Včetně působení v poradenských společnostech tzv. „Velké čtyřky“ - PricewaterhouseCoopers, KPMG, Deloitte a Ernst & Young.
„Díky programu Účetnictví a daně jsem se dostala k práci, která mě baví a naplňuje.“
„Tento program by měl jít studovat ten, kdo se chce realizovat v daňové nebo účetní firmě nebo chce vést své vlastní podnikání. Pokud chcete získat odborné a praktické znalosti, tak program Účetnictví a daně je právě pro vás.“
„Na praktické výuce se mi nejvíce líbí práce s účetními programy.“
„Účetnictví a daně jsem si vybrala proto, protože ho jiná škola nenabízí a je v něm obsažené opravdu všechno. Na studijním programu Účetnictví a daně mě nejvíce baví, že je využitelný v praxi a jsou to věci, které jsou potřebné v každodenním životě.“
„Na praktické výuce se mi nejvíce líbí, že ji učí lidé z praxe a vysvětlují nám ji přímo na příkladech z praxe.“
Ano, u nás na fakultě je možné odevzdávat práce a komunikovat i ve slovenském jazyce (pokud se nejedná o výuku v jazyce anglickém).
Ano, je to možné, pokud se nejedná o studijní programy vyučované v anglickém jazyce.
Je to rozdílné – dle studijních programů. Obecně se dá říci, že výuka formou cvičení probíhá obvykle ve skupinách od 25 do 30 studentů.
V některých předmětech probíhá výuka ve specializovaných laboratořích, kde mohou být skupiny po max. 15 studentech.
Přednášky jsou pak dle kapacit učeben/poslucháren (max. 320 studentů v největší přednáškové místnosti).
Bakalářské studijní programy se otevírají pouze v prezenční formě studia.
V kombinované formě studia se otevírají navazující magisterské studijní programy - Informační management, Strategický rozvoj podniku, Účetnictví a finanční řízení podniku.
Kombinovaná (dálková) forma studia je kombinací distanční a prezenční formy.
Odložení studia o 1 rok ihned po přijetí není možné. Podle Studijního a zkušebního řádu VUT je přerušení studia v prvním semestru možné pouze ve výjimečných případech, zejména z důvodů zdravotních.
Žádost o koleje může podat uchazeč, který splnil podmínky pro přijetí ke studiu a obdržel vstupní heslo do informačního systému. Žádost se podává elektronicky v informačním systému cca od poloviny června.
Žádost o stipendium je možné podat až po zápisu do studia.
Ano. Uchazeč, který do stanoveného termínu nezašle na fakultu certifikát o dosažení percentilu 60 a více a žádost o přijetí, bude pozván na přijímací zkoušku na fakultu.
V případě neúspěšné maturity v řádném termínu nelze studium zahájit, i když byla přijímací zkouška úspěšná.
Student si registruje jednotlivá vyučování (přednášky a cvičení) v rámci rozvrhu přednáškové skupiny. Do určité míry lze registrovat rozvrh, který bude vyhovovat jeho potřebám. Záleží na rychlosti studenta po spuštění registrace v informačním systému.
Studenti bakalářských studijních programů na Fakultě podnikatelské mohou být přijati do navazujícího magisterského studia prominutím přijímací zkoušky, pokud dosáhnou stanoveného váženého studijního průměru za celé bakalářské studium. Aktuálně je to průměr do 1,90 včetně.
Ano, uchazeč, který podá přihlášky ke studiu na více studijních programů, koná přijímací zkoušku pouze jednou.
Obecně nelze odpovědět, a to vzhledem k širší nabídce studijních programů jak profesních tak akademických.
Ve všech bakalářských studijních programech je ve studijním plánu zařazena praxe. Větší rozsah praxe je v profesně zaměřených studijních programech (Manažerská informatika, Procesní management a Entrepreneurship and Small Business Development).
Děkan může uznat předměty se shodným obsahem absolvované ve stejném stupni studia, které byly zakončeny zkouškou nebo klasifikovaným zápočtem s hodnocením A, B, C a od jejichž vykonání neuplynulo více než 5 roků. Počet kreditů absolvovaného předmětu musí být stejný nebo vyšší než je počet kreditů předmětu studijního plánu příslušného studijního programu na Fakultě podnikatelské.
Individuální studium se povoluje pouze výjimečně ze závažných důvodů (zejména zdravotních). A dále studentům, kteří vyjíždí na semestrální studijní pobyt do zahraničí v rámci programů Erasmus+, Free Mover apod.
Přijímací zkoušky do bakalářských studijních programů se budou konat ve dvou termínech (pátek nebo sobota). Pokud by nastala kolize pátečního termínu s maturitou, provedeme změnu na sobotní termín (požádat e-mailem studijní oddělení – studijni@fp.vut.cz ).
Uchazeč může podat přihlášky ke studiu více studijních programů. Na každý studijní program podává samostatnou, jednotlivě placenou přihlášku. Uchazeč pak koná jednu přijímací zkoušku.
Uchazeč, který úspěšně složí přijímací zkoušku, dokládá úředně ověřenou kopii maturitního vysvědčení až u zápisu do studia.
Kontaktujte studijní oddělení (studijni@fp.vut.cz) se žádostí o opravu.
K uskutečnění zápisu můžete zplnomocnit jinou osobu. Podpis na plné moci musí být úředně ověřený.